Ziyaretcilerimiz

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugun0
mod_vvisit_counterDun0
mod_vvisit_counterBu Hafta0
mod_vvisit_counterGecen Hafta0
mod_vvisit_counterBu Ay0
mod_vvisit_counterGecen Ay0
mod_vvisit_counterToplam166481

Son 20 Dakikada Online: 0
IP Adresiniz: 54.158.245.70
,
Simdi: 2017-06-24 07:15

Giriş Formu

Türkiye Zen Grubu

Paylaş

Facebookta Paylaş
Hoşgeldiniz
ZEN VE ŞİİR PDF Yazdır e-Posta
Servet TAS tarafından yazıldı   
Pazartesi, 19 Eylül 2011 12:47
Birçok Zen ustaları bu Satori yaşantısını «Gatha» adı verilen dörtlükler içinde dizelere sığdırmaya çalışmışlar. Biz buraya bu Zen ustalarının değil de, Zen'e yabancı ama Satori yaşantısıyla içli dışlı olmuş bir Türk şairinin, Nazım Hikmet'in bir şiirini koyuyoruz;Bugün Pazar

Bugün beni ilk defa güneşe.çıkardılar

Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün bu kadar benden uzak,

Bu kadar mavi,

Bu kadar geniş olduğuna şaşarak

Kımıldamadan durdum.

Sonra saygıyla toprağa oturdum,

Dayadım sırtımı duvara.

Bu anda ne düşmek dalgalara,

Bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım.

Toprak, güneş ve ben...

Bahtiyarım...

Son Güncelleme ( Pazartesi, 19 Eylül 2011 12:47 )
 
Sevdalandım PDF Yazdır e-Posta
Servet TAS tarafından yazıldı   
Salı, 28 Haziran 2011 12:04

Hırsız bakınıyordu ve hiçbir şey olmadığını görüp şaşırdı. Ve, ansızın elinde bir mumla gelen adamı gördü. "Karanlıkta ne arıyorsun? Neden beni uyandırmadın? Tam ön kapının yakınında uyuyordum ve sana tüm evi gösterebilirdim," dedi adam. Ve o kadar basit ve masum görünüyordu ki, sanki hiç kimsenin hırsız olabileceği aklına bile gelmiyormuş gibiydi. Böylesi bir masumiyet ve basitliğin karşısında hırsız, "Belki de benim bir hırsız olduğumu bilmiyorsunuzdur," dedi.

 
Kendini Affetmeyi Öğren PDF Yazdır e-Posta
Servet TAS tarafından yazıldı   
Salı, 28 Haziran 2011 11:03
İlk ve en öncelikli şey kendine karşı sevecen olmaktır. Katı olma; yumuşak ol. Kendine özen göster. Kendini affetmeyi öğren - yeniden ve yeniden, yeniden ve yeniden - yetmiş yedi kere, yedi yüz yetmiş yedi kere. Kendini affetmeyi öğren. Sert olma; kendine karşı çatışmacı olma. O zaman çiçek açacaksın. Ve bu çiçek açma sayesinde başka bazı çiçekleri cezp edeceksin. Bu doğaldır. Taşlar taşları çeker; çiçekler çiçekleri çeker. Ve o zaman, zarafeti olan, güzelliği olan, rahmeti olan bir ilişki vardır. Ve eğer böyle bir ilişki bulabilirsen ilişkin bir ibadete dönüşecek, sevgin seni kendinden geçirecek ve sevgi aracılığıyla Tanrı'nın ne olduğunu bileceksin.
 
Kuşlar PDF Yazdır e-Posta
Servet TAS tarafından yazıldı   
Salı, 28 Haziran 2011 11:58

Kuşlar ilk karın ne zaman düşeceğini, bir buçuk, iki ay öncesinden bilmektedir. Binlerce deneyden sonra, kuşların göç ettikleri günün her kuş türü için sabit olduğu gözlenmiştir.

 
Bırak Onu PDF Yazdır e-Posta
Servet TAS tarafından yazıldı   
Salı, 28 Haziran 2011 10:55

Bir elinde güzel bir lotus çiçeği ve diğer elinde o günlerin en kıymetli elmaslarından birini tutuyordu. Gelmişti çünkü karısı ısrarla "Gautam Buda buradayken sen vaktini ahmaklarla gereksiz şeyler konuşarak harcıyorsun," demişti. Çocukluğundan beridir o, Gautam Buda'ya gitmekteydi; sonra evlenmişti. Prasenjita'nın böyle bir şeyle ilgisi yoktu, fakat karısı çok ısrarcı olduğu için, "En azından tek bir ziyaret yapıp onun ne türden bir adam olduğunu görmeye değer," dedi. Ancak, o çok büyük bir egoya sahip bir adamdı. O yüzden hazinesinin en değerli elmasını Buda'ya sunmak için götürmüştü. Oraya sıradan bir adam gibi gitmek istememişti. Herkesin bilmesi gerekiyordu ... aslında o, herkese "Kim daha büyük:

 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 > 13
Düşünmemek gene de düşünmektir.
Ben düşünmeyeceğim diye düşünmektir.
Bu da bir tür düşünmektir.
Düşünmek ya da düşünmemek.
Bu ikilemden nasıl çıkılmalı?